Naujienos

2017-05-09 09:05:47

Nuo skalvių iki Vydūno

 

Ten, kur dabar yra Mažosios Lietuvos etnografinis regionas, nuo neatmenamų laikų gyveno vakarų baltų gentys. Abipus Nemuno upės siaurame žemės ruože klestėjo karinga ir drąsi skalvių gentis, čia iškilo piliakalniai, šventvietės, kapinynai, pilkapiai, kūrėsi gyvenvietės. Visa tai bylojo apie šio krašto turtus, jo galybę, kraštą kirtusius tokius prekybinius kelius kaip Nemuno upę ir nuožmias kovas su kryžiuočiais, bandžiusiais pavergti šį kraštą. Daug šimtmečių  skalviai  atkakliai gynėsi nuo įvairių užpuolikų, kurių žiauriausi buvo kryžiuočiai.  Ir tik 1276 metais, kritus paskutiniam skalvių žemių gynėjui  kunigaikščiui Šereikai (Sarecka), Skalva buvo nugalėta. Nors nuo XVI a. skalvių vardas nyko ir iš rašytinių šaltinių, iki mūsų dienų išliko didingą gentį liudijantis archeologinis paveldas.

Piliakalniai - mūsų tautos, baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo liudijimas ir tautinio sąjūdžio įkvėpimo šaltinis. Prisimenant iškilią krašto praeitį Lietuvos Respublikos seimas, Etninės kultūros globos tarybos siūlymu, 2017 metus paskelbė „Piliakalnių metais“, o 2018 metus Vydūno metais.

Rambyno regioninio parko direkcija kviečia 2017 metais vėl iš naujo atrasti legendomis apipintą skalvių kraštą, pasisemti dvasios stiprybės ant Rambyno kalno, liudijančio tautinio sąjūdžio atgimimą, tradicijų puoselėjimą ir išsaugojimą. Čia 1895 m. vasario 17 d., Vydūno pastangomis minint lietuviškos kultūros draugijos „Birutė“ dešimtmetį, įvyko pirmoji lietuviškų dainų šventė ir pirmasis lietuviškas spektaklis. Iki šiol pagal senąsias tradicijas puoselėjamos Joninės ir toliau visus kviečia ieškoti paparčio žiedo, susiburti prie vienybės laužo.

Atvykę į Rambyno regioninį parką, nepamirškite užsukti į čia veikiantį Lankytojų centrą. Sužinosite, kuo svarbūs Opstainių, Vilkyškių ir Šereiklaukio piliakalniai, apžiūrėsite archeologinių kasinėjimų metu piliakalniuose rastų senovinių dirbinių bei parko gyvosios ir negyvosios gamtos ekspoziciją.

Gal būt  įsitrauksite į legendomis apipintų vietovių paieškas, susidomėsite, kur galėjo būti paslėptas Napoleono lobis, sužinosite, kur saugoma Amžinoji Rambyno kalno knyga. Atrasite vietas, kur galimai  žuvo ir palaidotas kunigaikštis Šereika,  kur stovėjo jo vardo ir Ramijos (Ramigės) pilys.

Keliaudami nepamirškite visko įamžinti fotografijose, o savo įspūdžiais kviečiame pasidalinti Rambyno regioninio parko socialinėje Facebook paskyroje adresu: https://www.facebook.com/RambynoRP/

 

KELIAUKIME – PAŽINKIME – PUOSELĖKIME